Najważniejsze wydarzenia w 2005 roku

Styczeń

• 6.1. Fin Janne Ahonen wygrał Turniej Czterech Skoczni. Adam Małysz zajął w klasyfikacji końcowej 4 miejsce.
  • 8.1. W plebiscycie na 10 najlepszych sportowców Polski 2004 roku zwyciężyła pływaczka, Otylia Jędrzejczak. Dalsze miejsca zajęli: 2. Robert Korzeniowski (lekkoatletyka), 3. Robert Sycz i Tomasz Kucharski (wioślarstwo), 4. Sylwia Gruchała (szermierka), 5. Adam Małysz (skoki narciarskie), 6. Anna Rogowska (lekkoatletyka), 7. Agata Wróbel (podnoszenie ciężarów), 8. Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo), 9. Jacek Krzynówek (piłka nożna), 10. Tomasz Sikora (biathlon).
  • 13.1. Polak Piotr Morawski i Włoch Simone Moro jako pierwsi alpiniści stanęli na niezdobytym do tej pory zimą himalajskim szczycie Shisha Pangma (8027 m).
  • 17.1. Trenerem polskiej reprezentacji narodowej siatkarzy został Argentyńczyk Raul L. Lozano.
  • 29-30.1. Adam Małysz dwukrotnie zwyciężył w konkursach skoków o Puchar Świata w Zakopanem.

Luty

• 16-27.2. Podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie w narciarstwie klasycznym najlepsze miejsce (4.) wywalczyła Justyna Kowalczyk, która potem została zdyskwalifikowana na 2 lata przez FIS za użycie niedozwolonych środków farmakologicznych do leczenia (karę później skrócono do grudnia 2005). Najlepszy nasz skoczek Adam Małysz zajął 6 miejsce indywidualnie i w drużynie na średniej skoczni.
  • 26.2. W pięćdziesiątym pojedynku na zawodowym ringu w walce o tytuł mistrza świata wagi półciężkiej WBA Dariusz Michalczewski przegrał z Francuzem Fabrice Tiozzo.
  • 27.2. Piotr Nurowski został wybrany prezesem PKOl na miejsce Stanisława Stefana Paszczyka.

Marzec

• 5-6.3. Sześć medali (1+3+2) zdobyli polscy lekkoatleci w Halowych Mistrzostwach Europy w Madrycie. Mazurka Dąbrowskiego zagrano Lidii Chojeckiej po jej imponującym występie na 3000 m. Medale srebrne zdobyła Krystyna Danilczyk-Zabawska (pchnięcie kulą), sztafeta 4×400 m kobiet i Anna Rogowska (skok o tyczce), zaś brązowe: Marcin Urbaś (200 m) i Monika Pyrek (skok o tyczce).
  • 26.3. i 30.3. W eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata reprezentacja Polski rozgromiła 8:0 Azerbejdżan i pokonała 1:0 Irlandię Północną.

Kwiecień

• 4-10.4. Podczas mistrzostw Europy w Warnie polscy zapaśnicy zdobyli cztery medale (1+1+2). Medal złoty zdobyła Monika Michalik-Rogień w kategorii 63 kg, srebrny – Iwona Matkowska-Sadowska (48 kg), brązowe – Sylwia Bileńska (55 kg) i Łukasz Góral (60 kg, styl wolny).

Maj

• 21.5. Tomasz Adamek został mistrzem świata WBC w kategorii półciężkiej, pokonując Australijczyka Paula Briggsa w Chicago. W tej gali walczył również Andrzej Gołota, który jednak przegrał w 1 rundzie tko. z Amerykaninem Lamonem Brewsterem.
  • 25.5. Jerzy Dudek został bohaterem finału Ligi Mistrzów, gdzie jego drużyna Liverpool pokonała włoski AC Milan 3:3, w karnych 3:2. Jako trzeci Polak w historii, po Zbigniewie Bońku i Józefie Młynarczyku zdobył Puchar Europy.

Czerwiec

• 4.6. W eliminacjach do piłkarskich Mistrzostw Świata Polacy pokonali na wyjeździe w Baku zespół Azerbejdżanu 3:0.
  • 19-26.6. Dwa medale zdobyły polskie pięcioboistki podczas mistrzostw Europy we włoskim Montepulciano, srebrny w drużynie (Edyta Małoszyc, Paulina Boenisz i Sylwia Czwojdzińska) i brązowy indywidualnie (Edyta Małoszyc).
  • 29.6. W finale Pucharu Konfederacji w piłce nożnej Brazylia pokonała Argentynę 4:1.

Lipiec

• 28.6-3.07. Aż 6 medali zdobyli Polacy na szermierczych Mistrzostwach Europy w Zalaegerszeg, w tym trzy złote: Tomasz Motyka w szpadzie ind. i drużyna szpadowa oraz Sylwia Gruchała we florecie ind.
  • 6.07. Podczas sesji MKOl w Singapurze Londyn został wybrany gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 roku, pokonując w decydującym głosowaniu Paryż 54:50.
  • 8-10.7. W finale Ligi Światowej w siatkówce w Belgradzie Polacy zajęli czwarte miejsce w turnieju. Zwyciężył zespół Brazylii.
  • 24-31.7. Cztery medale zdobyli polscy pływacy podczas Mistrzostw Świata w Montrealu na basenie 50 m. Medale złote wywalczyli: Otylia Jędrzejczak (200 m mot.) i Paweł Korzeniowski (200 m mot.), medale brązowe: Otylia Jędrzejczak (100 m mot.) i Bartosz Kizierowski (50 m dow.).
  • 28-31.7. Grad medali (12) zdobyli kajakarze podczas Mistrzostw Europy w Poznaniu, w tym dwa złote w czwórkach kajakowych na dystansie 1000 m kobiet i dwójkach kajakowych na dystansie 200 m mężczyzn.

Sierpień

• 6-14.8. Polscy lekkoatleci z mistrzostw Świata z Helsinek wrócili z dwoma medalami: srebrny zdobyła tyczkarka Monika Pyrek i brązowy młociarz Szymon Ziółkowski.
  • 25-28.8. Duże sukcesy odnieśli polscy kajakarze podczas mistrzostw świata w Zagrzebiu zdobywając 10 medali (1+5+4). Jedyny złoty medal wywalczyła czwórka kanadyjkarzy na dystansie 1000 m.

Wrzesień

• 31.8-4.9. Polscy wioślarze podczas mistrzostw Świata w japońskim Gifu zdobyli 2 medale: złoty – czwórka podwójna mężczyzn, brązowy zaś dwójka podwójna wagi lekkiej.
  • 12-18.9. Zwycięzcą kolarskiego Tour de Pologne został Kim Kirchen (Luksemburg), najlepszy z Polaków Marek Rutkiewicz zajął 8 miejsce.
  • 17-25.9. Polskie siatkarki zostały po raz drugi mistrzyniami Europy, pokonując w finale drużynę Włoch 3:1, zaś Dorota Świeniewicz została najlepszą zawodniczką turnieju.
  • Październik

• 12.10. Biało-czerwoni po raz 7. zagrają w finałach mistrzostw Świata w piłce nożnej, rozegranych w Niemczech (2006). W ostatnim meczu eliminacyjnym w Manchesterze Polacy ulegli 1:2 drużynie Anglii.
    • 10.10. Niespodziewany sukces odniosła w Lipsku Danuta Dmowska i we wspaniałym stylu została mistrzynią świata w szpadzie.
    • 15.10. Tomasz Adamek w wielkim stylu obronił mistrzowski pas wagi półciężkiej WBC, nokautując w 6 rundzie Thomasa Ulricha podczas gali bokserskiej w Düsseldorfie.
    • 31.10. Pierwszym w historii ministrem sportu został 34-letni Tomasz Lipiec (w rządzie premiera Kazimierza Marcinkiewicza), lekkoatleta, chodziarz, olimpijczyk z Sydney (2000).

Listopad

• 7.11. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie prezesowi Polskiego Związku Narciarskiego Pawłowi Włodarczykowi zarzuciła oszustwo na szkodę związku narciarskiego.
    • 8.11. Kandydaturę Polski i Ukrainy zakwalifikowano do finałowej rozgrywki o organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Naszymi kontrkandydatami okazali Włosi oraz Chorwacja z Węgrami.
    • 14.11. Minister sportu Tomasz Lipiec zawiesił zarząd PZN i wyznaczył kuratorem związku Apoloniusza Tajnera – sekretarza generalnego PZN.

Grudzień

• 8-11.12. Wspaniale spisali się polscy pływacy podczas mistrzostw Europy na 25-metrowym basenie. We włoskim Trieście zdobyli aż 11 medali, w tym pięć złotych. Wywalczyli je Katarzyna Baranowska (2), Beata Kamińska, Sławomir Kuczko i Paweł Korzeniowski.
    • 18.12. Euzebiusz Smolarek wybrany został najlepszym polskim piłkarzem w 2005 roku w plebiscycie stacji TV Canal Plus.
    • 18-19.12. Justyna Kowalczyk uniewinniona przez Trybunał Apelacyjny MKOl bezapelacyjnie wygrała dwa biegi narciarskie FIS w czeskiej miejscowości Horni Misecki i zdobyła punkty uprawniające ją do startu w Pucharach Świata.